КАК РОДИТЕЛИТЕ ДА ПОМОГНАТ НА ДЕЦАТА СИ ПО ВРЕМЕ НА ЕПИДЕМИЯ

ШЕСТ НАЧИНА, ПО КОИТО РОДИТЕЛИТЕ ДА ПОМОГНАТ НА ДЕЦАТА СИ ПО ВРЕМЕ НА ЕПИДЕМИЯТА С COVID-19

Заболяването, предизвикано от коронавирус (COVID-19), води със себе си чувства като тревожност, стрес и несигурност, които засягат особено силно децата, независимо от възрастта им. Макар че различните деца се справят с тези емоции по различен начин, ако детето ви се сблъсква със затваряне на  детската градина, отменени събития или раздяла с приятели, сега повече от всякога то има нужда да се чувства обичано и подкрепено.

 1. Бъдете спокойни и проактивни

„Родителите трябва да водят спокойни, проактивни разговори с децата си относно заболяването от коронавирус (COVID-19) и за важната роля, която могат да играят децата за съхраняване на собственото им здраве. Кажете им, че е възможно да започнете в някакъв момент да усещате симптоми, които често са много подобни на обикновената настинка или грип, и че няма нужда те да се страхуват много от това“,  препоръчва д-р Дамур. „Родителите трябва да насърчават децата си да им казват, когато не се чувстват добре, или ако се притесняват за вируса, за да могат да им помогнат.“

2. Придържайте се към обичайния режим

„Децата имат нужда от структура. Точка. И това, което всички ние трябва да направим много бързо, е да измислим напълно нови структури, които да помогнат на всеки от нас да се справи със сегашното ни ежедневие“, посочва д-р Дамур. „Настоятелно препоръчвам на родителите да съставят график за деня, който може да включва време за игри, когато детето може да използва телефона си и да се свърже със своите приятели, но трябва да има и време без електронни устройства и време, определено за помощ в домакинската работа. Трябва да помислим какво е наистина важно за нас и да изработим структура, която отразява това. За децата ни ще бъде голямо облекчение да имат усещането за предвидимост на деня и да знаят кога от тях се очаква да работят и кога могат да играят.

3. Оставете детето да се отдаде на емоциите си

В резултат на затварянето на детската градина се отменят концерти, спортни състезания и дейности, и децата са много разочаровани, че ще пропуснат всичко това заради заболяването от коронавируса (COVID-19). Първият съвет на д-р Дамур е да ги оставим да преживеят тъгата си. „От гледна точка на живота на подрастващите това са големи загуби. За тях това е по-голяма загуба, отколкото за нас, защото ние преценяваме тази загуба въз основа на по-продължителния си живот и опит. Подкрепете децата, очаквайте и приемете, че е нормално да са много тъжни и разстроени от загубите, които преживяват.“ Когато се съмнявате, верният начин е да се проявява емпатия и подкрепа.

4. Проверявайте какво са чули децата

За заболяването от коронавируса (COVID-19) се разпространява много дезинформация. „Разберете какво е чуло вашето дете или какво мисли, че е истина. Не е достатъчно само да му кажете точните факти, защото ако то е разбрало нещо погрешно, а вие не откриете какво мисли и не опровергаете директно погрешното му разбиране, детето може да комбинира новата информация, която сте му предоставили, със старата, която вече има. Разберете какво вече знае детето ви и започнете оттам, за да го насочите в правилната посока.

5. Измислете приятни странични занимания

Когато става дума за справяне със сложни емоции, „ориентирайте се за идеи от вашето дете и помислете много сериозно как да постигнете баланс между разговорите за тези чувства и намирането на странични занимания, които да разсейват детето, като допускате такива занимания, когато то има нужда да се освободи от чувството на тревога.“ На всеки няколко дни си организирайте семейна вечер на игрите или гответе заедно. Д-р Дамур използва вечерята за осъществяване на връзка със своите дъщери. „Решихме, че всяка вечер ще имаме екип за вечеря. Организираме се по двойки, които се редуват в приготвянето на вечерята за семейството.“

  1. Наблюдавайте собственото си поведение

„Разбира се, родителите също се тревожат и децата ни следват нашите емоционални сигнали“, обяснява д-р Дамур. „Бих помолила родителите да направят всичко възможно, за да се справят със своята тревожност, когато са сами, и да не натоварват децата си със своите страхове. Това може да означава сдържане на емоциите, което може да е трудно на моменти, особено ако емоциите им са много силни.“

Децата разчитат на родителите си да им осигуряват усещане за безопасност и сигурност. „Важно е да помним, че те са пътниците, а ние управляваме колата. Поради това, дори ние да усещаме тревога, не можем да допуснем това да им попречи те да чувстват, че пътуват безопасно.“

Бъдете здрави!

Мария Иванова - педагогически съветник